2015 Program - Robinson, Robert Vetter

The Star-Spangled Banner - John Stafford Smith, arr. Jack Stamp

Bonnie Annie Laurie March - John Philip Sousa, arr. Robert E. Foster

Amazing Grace - Frank Ticheli

Books With Blank Pages - Samuel R. Hazo; World Premier

Concert Variations - Claude T. Smith

Power Struggle - Nathan Daughtrey

Iron Sharpens Iron - Michael Pote; World Premier

2014 3A Honor Band - Robinson, Robert Vetter

            The Coast Guards March - Karl King

            Fantasy on a Japanese Folk Song - Samuel Hazo

            Variations on a Theme of Robert Schumann, The Happy Farmer - Robert Jager  

2013 Program - Fredericksburg, John Rauschuber

Lone Star Fanfare – Jack Stamp

Irish Tune from County Derry (Elastic Scoring Version) – Percy Grainger/Kreins/Bryant

Concertino for Four Percussion and Wind Ensemble – David Gillingham

The Seal Lullaby – Eric Whitacre

Amparito Roca – Jaime Texidor/Winter

Aurora Awakes – John Mackey

2012 3A Honor Band - Fredericksburg, John Rauschuber

George Washington Bicentennial March – John Philip Sousa

Molly on the Shore – Percy Grainger

            Angels in the Architecture – Frank Ticheli

2011 Program - North Lamar, Randy Jones

Sound the Bells! – Williams/Lavender

            October – Whitacre

            Jalousie – Jacob Gabe

            Forward! – Jason Nitsch

            Symphonic Metamorphosis – Hindemith/Wilson

                 Allegro

                 Turandot, Scherzo

                 Andantino

                 Marsch

            Circus Bee March - Fillmore

2010 3A Honor Band - North Lamar, Randy Jones

            March from “Symphonic Metamorphosis” – Hindemith

            October – Whitacre

            Aegean Festival Overture - Makris

2009 Program - Argyle, Kathy Johnson

Gavorkna Fanfare - Jack Stamp (Eugene Migliaro Corporon, Conductor)

English Dances, Set 1 - Malcolm Arnold, Arr. Maurice Johnstone

Sanctuary - Frank Ticheli

Wedding Dance - Jacques Press, Arr. Herbert N. Johnston/Michael Lemish

     (Michael Lemish, Conductor, Associate Director of Bands, Argyle High School)

Theme from Green Gushes [1905/1987] - Percy Grainger, Arr. Larry Daehn

     (Dennis Fisher, Conductor)

Tico-Tico - Zequinha Abreu, Arr. Naohiro Iwai

El Capitan - John Philip Sousa

2008 3A Honor Band - Argyle, Kathy Johnson

March, Op 99 - Sergei Prokofiev

Sarabande and Polka - Malcolm Arnold

Trittico - Vaclav Nelhybel

2007 Program - Lindale, Steven Moore

Niagara Falls - Michael Daugherty

Loch Lomond - Frank Ticheli

Fantasy on an African-American Spiritual - arr. Bruce Preuniger

Easter Monday on the White House Lawn - Sousa

Lux Aurumque - Eric Whitacre

Dance of the Jesters from The Snow Maiden - Tchaikovsky

2006 3A Honor Band - Lindale, Steven Moore

Parade of the Tall Ships – Chattaway

Symphony of Themes from John Philip Sousa, mvt. II after “The Thunderer” -  Ira Hearshen

Blue Shades – Frank Ticheli

2005 Program - Canyon, Mike Sheffield

Ride - Samuel Hazo

Sleep - Eric Whitacre

Ritual Dances - Shawn Okpebholo

Military March In D Major - Beethoven/Bourgeouis

Concerto for Solo Percussion and Wind Ensemble, mvmt 3 - Ziek

Into the Peaceful Unknown - Gabriel Musella

Windsprints - Richard Saucedo

2004 3A Honor Band - Canyon, Mike Sheffield

Daughters of Texas - Sousa/Fennell

A Movement for Rosa - Mark Camphouse

Variations on a Theme of Robert Schumann - Jager

2003 Program - Canton, Rob Toups

            A Festival Prelude – Reed

            Emblem of Unity – Richards

            Discovery – Gibson

            Salvation is Created – Tschesnokoff

            Diversion – Helden

            October – Whitacre

            Folk Dances - Shostakovich

2002 3A Honor Band - Canton, Rob Toups

            The Klaxon March – Fillmore

            Longford Legend – Sheldon

            With Heart and Voice - Gillingham

2001 Program - Cleveland, Johnathan Kelly

            Joyce’s 71st

            English Folk Song Suite

            Star Wars Medley – Phantom Menace

            Army of the Nile

            Variations on Yellow Rose of Texas

2000 3A Honor Band - Cleveland, Johnathan Kelly

            Florentiner March

            Shepherds Hey

            Second Suite in F

1999 Program - Monahans, Tony Gibbs

Olympic Fanfare and Theme, James Curnow

As Summer Was Just Beginning, Larry D. Daehn

For the New Day Arisen, Steven Barton

Lonely Beach (Normandy, 1944), James Barnes

A Childhood Hymn, David Holsinger

The Fountainhead, Stephen Melillo

I.  Integrity's First Stand

                        V.  Dynamiting Cortland

II.  Form and Function

1998 3A Honor Band - Monahans, Tony Gibbs

Semper Fidelis, John Philip Sousa

            Shepherd's Hey, Percy Grainger

            Stormworks, Stephen Melillo

     I.  Timestorm

     II.  Before the Storm

     III.  Into the Storm

1997 Program - New Boston, James Coffman

            The Vanished Army – Alford

            Incantation and Dance – Chance

            I Wander Deep in Thought – Grieg/Setting by T. Rhea

            A Tribute to Rudy Weldoft – arr. Schuller

                 Mvt. II Saxarella

            Mock Morris – Grainger

            Les PapillonsLankester/Orchestration by Johan de Meij

                 Mvt. I Petit Du Chou

                 Mvt. II La Belle Dame

                 Mvt. V Le Grand Porte-Queue

1996 3A Honor Band - New Boston, James Coffman

            Army of the Nile – Alford

            Sarabande and Polka – Arnold

            The Hounds of Spring - Reed

1995 Program - Elgin, Van Henry

Firework, Van Der Roost

Eastern Intermezzo, Grainger/Warshaw

With Pleasure, Sousa

Spanish Variants, Daniels

Japanese Tune, Konigawa

Whip and Spur, Allen/Cramer

1994 3A Honor Band - Elgin, Van Henry

Gallito, Lopes

Sarabande and Polka, Arnold

Havendance, Holsinger

1993 Program - Bellville, Malcolm Randig

Theme from JFK - Williams/Lavender

On a Hymnsong of Robert Lowry - Holsinger

Salute to Kansas - Sousa/Foster

Piece Concertante - Rousseau/LaBauve

Donald Knaub, soloist

Suite on Greek Love Songs - Van Lijnschooten

1992 3A Honor Band - Bellville, Malcolm Randig

1991 Program - Crane, Scott Mason

1990 3A Honor Band - Crane, Scott Mason

1989 Program - Brownfield, Blane Hinton

1988 3A Honor Band - Brownfield, Blane Hinton

1987 Program - Van, Kenneth Griffin

Our Glorious Land - Joseph Olivadoti

The Black Knight - Clare Grundman

Concert Variations - Claude Smith

Flourish for Wind Band - Raph Vaughn Williams

Old Scottish Melody - Charles A. Wiley

Concerto in C Major (Alecia Griffin, oboe soloist) - Joseph Haydn

Festa! - Elliot Del Borgo

1986 3A Honor Band - Van, Kenneth Griffin

Pentland Hills

Prelude & Fugue in Bb Major

Italian in Algiers

1985 Program - Willis, Wendy Marquart

Bells, Ian McDougall

            The Squealer, Will Huff

            Symphony No. 3 Finale (excerpts) Mahler/Jim Reynolds

            Hot Trombone, Henry Fillmore

            Hymn of St. James, Reber Clark

            Gershwin!, Warren Barker          

            America, the Beautiful, Samuel Ward/ Carmen Dragon

1984 3A Honor Band - Willis, Wendy Marquart

            In Storm & Sunshine  , JC Heed

            Irish Tune from County Derry, Grainger

            English Folk Song Suite, Ralph Vaughan Williams

1983 Program - Pearsall, Daniel Aleman

            Gerona – Santiago Lope

            Phrygiana – James Andrews

            Concertino for Marimba and Band – Paul Creston

            Grace Praeludium – Francis McBeth

            Guadalajara – Pepe Guizar

1982 3A Honor Band - Pearsall, Daniel Aleman

            Aguero (paso doble) – Jose Franco

            Third Suite – Jagar

            Jubilant Overture - Reed

1981 Program - Woodville, Barry Johnson

The Thin Red Line

American Overture for Band

Variations Sur Un Air Du Pays D'oc

                        Scott Deppe, Soloist

                        Russell Cronin, Conductor

Chorale and Alleluia

The Impresario

Fandango

Americans We

1980 3A Honor Band - Woodville, Barry Johnson (first year for 3A after the reclassification)

Eagle Squadron

Sea Portrait

Chester 

1979 Program - Bellville, Robert McElroy

            The Gallant Seventh – Sousa/Fennel

            Concertino for Tuba and Band – Frank Bencriscutto (Larry Campbell, tuba solo)

            Fanfare and Ceremonial “Huldigungsmarsch” – Wagner/Houseknecht

            Gershwin, A Medley – Gershwin/Bennett

            Ye Banks and Braes O’Bonnie Doon – Grainger

            Symphonic Psalm – Claude T. Smith

1978 2A Honor Band - Bellville, Robert McElroy

            The Golden Bear – Richards

            “Spring” from “The Seasons” – Vivaldi/Cacavas

            Kaddish - McBeth

1977 Program - Port Isabel, Manuel Mireles

            Moorside March from A Moorside Suite – Gustav Holst, arr. Gordon Jacob

            Alleluia! Laudemus Te – Alfred Reed

            Apokryphos – Mike Leckrone

            Prelude – Jean Beghon, arr. Chas. J. Roberts

            Guadalajara – Pepe Guizar, arr. Arcadio Guajardo

1976 2A Honor Band - Port Isabel, Manuel Mireles

            Amparito Roca – Jaime Texidor

1975 Program - Westlake, Lee Boyd Montgomery

            Festive Centennial – McBeth

            The Sorcerer’s Apprentice – Dukas/Hindsley

            New Mexico March – Sousa

            Expansions for Wind and Percussion – Brown

            Grant Them Rest from “Requiem”, Op. 48 – Faure/Buehlman

            American Civil War Fantasy - Bilik

1974 2A Honor Band - Westlake, Lee Boyd Montgomery

            Chicago Tribune March – Chambers

            First Suite in Eb – Holst

            Four Scottish Dances – Arnold/Paynter

1973 Program - Hebbronville, Eddie Zamora

            La Gracia De Dios, Paso DobleRoig

Liebestod, from Tristan and Isolde – Wagner/Bainum

            Italian Polka – Rachmaninoff

            Chorale and Fugue (world premier) – Lawrence Weiner

            Emblem of Unity March – J.J. Richards

1972 2A Honor Band - Hebbronville, Eddie Zamora

            InglesinaDelle Cese

            Ambrosia Hymn Variants – Donald White

            Finale from Symphony No. 5 – Shostakovich

1971 Program - Seymour, Barbara Sperberg

1970 2A Honor Band - Seymour, Barbara Sperberg

1969 Program - Lake Highlands JH, Eddie Green

1968 2A-3C Honor Band - Lake Highlands JH, Eddie Green (TMEA combined 2A with 3C for two cycles)

1967 Program-Richardson West JH, Bob Blanton

1966 2A-3C Honor Band - Richardson West JH, Bob Blanton (TMEA combined 2A with 3C for two cycles)

1965 Program - La Feria, Don Fleuriet

1964 2A Honor Band - La Feria, Don Fleuriet

1963 Program - Edcouch-Elsa, Perry Suggs

1962 2A Honor Band - Edcouch-Elsa, Perry Suggs

1961 Program - La Feria, Don Fleuriet (new rule after this year – bands may not repeat as Honor Band)

1960 2A Honor Band - La Feria, Don Fleuriet

1959 Program - La Feria, Don Fleuriet

1958 2A Honor Band - La Feria, Don Fleuriet