The following chart shows the progress of school bands entering the 2019 ATSSB Outstanding Performance Series (the process of entering is complete if there is a star in the APPROVED column):

SCHOOL CLASS REGION 1A 1B 1C FILES UPLOADED VERIFICATION FORM FEE PAID APPROVED DIRECTOR
A.C. Blunt MS (Aransas Pass) 2C 14 1 1 1 3       Ramiro Lichtenberger
Abernathy HS 3A 16 1 1 1 3       Matt Knight
Abernathy MS 1C 16 1 1 1 3       Trisha Burrell
Alvarado HS 4A 5 1 1 1 3 * * Patrick Dietz
Alvarado HSNV 4ANV 5 1 1 1 3 * * Kelli Wilson
Alvarado JH 2C 5 1 1   2 * * Ross Langdon
Alvarado JHNV 2CNV 5   1   1 * * Kelli Wilson
Anahuac HS 3A 10 1 1 1 3 * * Marcus Goodlow
Andrews           0   *    
Andrews           0   *    
Anna MS 2C 24 1 1 1 3       Christina Bilyeu
Anna MSNV 2CNV 24 1 1 1 3       Joshua Hawks
Aransas Pass HS 3A 14 1 1 1 3       Robert Schneider
Argyle HS 4A 2       0 * *   Jason Bird
Arp HS 3A 21   1 1 2       Chris Cook
Ballinger JH 1C 6 1 1 1 3 * * Matthew Cleveland
Bandera MS 2C 29 1 1 1 3 * * Travis Elrod
Beckville HS 2A 21 1 1 1 3 * * Josh King
Bethesda Christian School (Ft. Worth) 1A 2 1 1 1 3   *   Angie Hutto
Blanco HS 3A 12 1 1 1 3 * * Jonathan VanOmmeren
Blanco MS 1C 12 1 1 1 3 * * Danette Conard
Brazos HS 2A 13 1 1   2 * * Billy Mere
Brazosport HS 4A 13 1 1 1 3       Dennis Boucher
Breckenridge HS 3A 7 1 1 1 3 * * Dane Richardson
Breckenridge JH 1C 7 1 1 1 3 * * Joseph Firenza
Brentwood Christian School (Austin) 3A 18 1 1 1 3   *   Travis Pollard
Brownfield HS 3A 16 1 1 1 3       Dusty Balderas
Brownsboro HS 4A 21 1 1 1 3   *   Jeff Russell
Bullard HS 4A 21 1 1 1 3       Gary Jordan
Bullard HSNV 4ANV 21 1 1 1 3       Samantha Clendenny
Burkburnett HS 4A 7       0 * *   Brian Beeson
Burkburnett MS 2C 7 1 1 1 3       Robin Weatherman
Burnet HS 4A 29 1 1 1 3 * * Jason Jones
Burnet HSNV 4ANV 29   1   1 * * Jason Jones
Bushland HS 3A 1 1 1 1 3 * * Gregg Diamond
Caldwell HS 4A 18 1 1 1 3 * * Cody Knott
Caldwell MSNV 2CNV 18 1 1 1 3 * * Nikki Moore
Canyon JH 2C 1       0   *    
Carthage JH 2C 21 1 1 1 3       Michelle King
Center Point HS 2A 29   1 1 2   *   Dr. Tamara Raatz
CH Yoe HS (Cameron) 3A 8 1 1   2 * * Craig George
CH Yoe HSNV(Cameron) 3ANV 8   1   1 * * Craig George
Chapel Hill MS 2C 21 1 1 1 3       Chelsye Newland
Charlotte HS 2A 11 1 1 1 3 * * Anthocy Castillo
China Spring HS 4A 8 1 1 1 3 * * Marc Nichelson
China Spring MS 2C 8 1 1 1 3 * * Michael Loudermilk
China Spring MSNV 2CNV 8 1     1 * * Michael Loudermilk
Clint HS 4A 22 1 1 1 3 * * Anthony Alvarado
Colorado HS 3A 6 1 1 1 3 * * Sam Hale
Cotulla HS 3A 11 1 1 1 3       Jaime Martinez
Dean Leaman JH (Fulshear) 3C 13 1 1 1 3 * * Amy Bennett
Deweyville HS 2A 10 1 1 1 3 * * Traci Anderson
Diboll HS 3A 10 1 1 1 3       Michael Dock
Dumas JH 2C 1 1 1 1 3   *   James Carter
Dumas JH 2C 1 1 1 1 3       Neil Reed
E.M. Smith MS (Sinton) 2C 14 1 1 1 3   *   Robert Flores
Eldorado HS 2A 6 1 1 1 3 * * James Cross
Elkhart HS 3A 21 1 1 1 3 * * J. Wes Canaday
Fabens MS 2C 22 1 1 1 3   *   Jose Del Rio, Jr.
Ferris HS 4A 3 1 1   2   *   Jennifer Kofahl
Ferris JH 2C 3 1 1 1 3       Margaret Granado
Florence HS 3A 29 1 1 1 3 * * Thomas Peña
Florence MS 1C 29 1 1   2 * * Trent Shipp
Ford HS (Quinlan) 4A 3 1 1 1 3       Martin Filip
Forsan HS 2A 6 1 1 1 3   *   Jim Rhodes
Frank Newman MS (Cotulla) 1C 11 1 1 1 3       Marleni Garcia-Ramirez
Fredericksburg HS 4A 29 1 1 1 3       Jason Younts
Fulshear HS 4A 13 1 1 1 3       Andrew Lee
Fulshear HSNV 4ANV 13 1 1   2       Aaron Sanderson
Ganado JH 1C 13 1 1 1 3 * * Mandy Keen
Garrison HS 2A 21   1   1 * * Johnnie Cotton
Giddings HS 4A 18 1 1 1 3 * * Brian Stewart
Gilmer JH 2C 4 1 1 1 3 * * Sarah Thompson
Gladewater HS 3A 4 1 1 1 3 * * Jeff Smith
Graham HS 4A 7 1 1 1 3       Joshua Kidd
Graham HSNV 4ANV 7 1 1 1 3       Dax Freeman
Graham JH 2C 7 1 1 1 3 * * Hugh Grubbs
Grulla HS (Rio Grande City) 4A 15 1 1 1 3 * * Oscar Gonzalez
Grulla HSNV 4ANV 15       0 * *   Nazario Trevino
Grulla MS 2C 15       0 * *   Jerry Guerra
Hallettsville JH 1C 18 1 1 1 3 * * Jessica Carter
Hargrave HS 4A 10 1 1 1 3 * * Chris Wurtz
Hemphill HS 3A 21 1 1 1 3 * * Christian Jesmore
Henderson JH (Stephenville) 2C 7 1 1 1 3       Christopher Conway
Hereford HS 4A 1 1 1 1 3   *   Robert Hinds
Heritage HS (Midlothian) 4A 3   1 1 2 * * Keith Davis
Hitchcock HS 3A 13 1 1 1 3 * * Kelly Brunson
Holliday HS 3A 7 1 1 1 3       Melanie Hadderton
Holliday MS 1C 7   1   1       Terry Seigler
Honey Grove HS 2A 24 1 1 1 3   *   James Edwards
Iowa Park HS 4A 7 1 1 1 3 * * Charlie Bradberry
Irion County HS 1A 6 1 1   2   *   Brian Tillman
Jacksboro HS 3A 7 1 1 1 3 * * Patrick Flaniken
Jim Ned HS 3A 6 1 1 1 3 * * Josh Bailey
Jim Ned MS 1C 6 1 1 1 3       Josh Howeth
Jourdanton HS 3A 11 1 1 1 3       David Torch
Kaufer HS 2A 14 1 1 1 3 * * Andrew Fowler
Kennedale HS 4A 5 1 1 1 3 * * Erol Oktay
Kennedale HSNV 4ANV 5 1 1 1 3 * * Josie Inman
Kennedale JHNV 2CNV 5 1 1 1 3       Eleanor Macias
Kountze HS 3A 10 1 1 1 3 * * William Long
Kountze MS 1C 10 1 1 1 3 * * Louis Ellis
Krum HS 4A 2 1 1 1 3       Brandon Huff
Krum MS 2C 2 1 1 1 3       Brandon Huff
La Vega JH 2C 8 1 1 1 3 * * David Sprinkle
La Vernia HS 4A 12 1 1 1 3 * * Patrick Atkins
Levelland HS 4A 16 1 1 1 3 * * Will Burks
Liberty Hill HS 4A 29 1 1 1 3 * * John Perrin
Littlefield HS 3A 16 1 1 1 3   *   Bonnie Anderson
Littlefield JH Maroon Honors Band 1C 16 1 1 1 3 * * Gina Muela
Lumberton MS 2C 10 1 1 1 3       Kelly Barker
Lytle HS 3A 11 1 1 1 3 * * Mark Fender
Marion HS 3A 12 1 1 1 3 * * Clint Bingham
McCamey HS 2A 6 1 1 1 3 * * German Torres
Menard HS 1A 6 1 1 1 3 * * Lynsey Gold
Mineola MS 1C 4 1 1 1 3       Stephanie Castor
Morris Upchurch MS (Queen City) 1C 4 1 1 1 3 * * Stephen Bynum
Mountain Valley MS (Canyon Lake) 2C 12 1 1 1 3 * * Eduardo Gonzales
Munday HS 1A 7 1 1 1 3 * * Trey Singleton
New Diana HS 3A 4 1 1 1 3   *   Michael Moody
Nixon-Smiley HS 3A 12   1   1       Steve Lozano
North Lamar HS 4A 4 1 1 1 3 * * Randy Jones
North Lamar HSNV (Paris) 4ANV 4 1 1 1 3 * * Jason R. Smith
Odem HS 3A 14 1 1 1 3 * * Steven Rash
Odem JH 1C 14 1 1 1 3 * * Nathan Williams
Olney HS 2A 7 1 1 1 3       Rodney Bennett
Pampa HS 4A 1 1 1 1 3 * * John Benton
Panhandle JH 1C 1 1 1 1 3       Victoria Kruetzer
Pearsall JH 2C 11 1 1 1 3 * * Bernabe Alejandro
Pecos HS 4A 6 1 1 1 3 * * Richard Cole
Pilot Point HS 3A 2 1 1 1 3 * * Daniel Balkema
Queen City HS 3A 4 1 1 1 3 * * Billy Vess
Raymond Mays MS (Troy) 1C 8 1 1   2 * * Sarah Wylie
Rio Hondo HS 4A 15 1 1 1 3       Juan Cantu
Rio Hondo MS 2C 15 1 1 1 3       Boris Libson
Robinson HS 4A 8 1 1   2   *   Wylie Gore
Robstown HS 4A 14 1 1 1 3       Charles Cabrera
Rockdale HS 3A 18 1     1       Adrian Acevedo
Rockdale JH 1C 18 1 1 1 3       Marco Estrada
Rusk HS 4A 21 1 1 1 3       Gehrig Blankenship
Rusk JH 2C 21 1 1 1 3       Brittany Thedford
Sabine HS 3A 4 1 1 1 3 * * Chris Witt
Sabine MS 1C 4 1 1 1 3 * * Chance James
Saint John Paul II CS (Houston) 1C 23 1 1 1 3 * * Kenneth Griffin
Sanger HS 4A 2 1 1 1 3 * * Sonny Martinez
Schulenburg HS 3A 18 1 1   2 * * Luis de la Garza
Seale JH (Robstown) 2C 14 1 1 1 3       Miguel Cabrera
Seminole HS 4A 16 1 1 1 3 * * Lawrence Bodine
Seymour HS 2A 7 1 1 1 3 * * Scooter Miller
Shallowater HS 3A 16 1 1 1 3       Don Summersgill
Shiner HS 2A 18   1   1 * * Zachary Sims
Skidmore-Tynan HS 3A 14 1 1 1 3       Jose Villarreal
Sonora HS 3A 6 1 1 1 3 * * David Andrus
Sonora MS 1C 6 1 1 1 3 * * David Andrus
Spring Hill HS 4A 4 1 1 1 3       Randy Kiser
Spring Hill JH 2C 4 1 1   2       Jacob Pipak
Stafford HS 4A 13 1 1 1 3 * * Rod Rodriguez
Taft HS 3A 14 1 1 1 3 * * Felix Hernandez
Taft JH 1C 14   1 1 2 * * Joseph Guzman
Tahoka HS 2A 16 1 1 1 3       Carroll Rhodes
Tarkington HS 4A 9 1 1   2 * * Jeff Parma
Tenaha HS 2A 21 1 1 1 3 * * Brian Sours
Tenaha MS 1C 21 1 1 1 3 * * Shannon Landrum
Thorndale HS 2A 18 1 1 1 3 * * Michael Powers
Thrall HS 2A 18 1 1 1 3   *   Beth Morrison
Timpson HS 2A 21 1 1 1 3 * * Rhonda Daniel
Tolar HS 3A 5 1 1 1 3 * * Aaron Noland
Troup MS 1C 21 1 1 1 3       Ryan McInturf
Troy HS 3A 8 1 1 1 3 * * Rustin Honeycutt
Union Grove HS 2A 4 1 1 1 3 * * Brandon Garmon
Union Grove JH 1C 4 1 1   2 * * Andy Thompson
Valley Mills HS 2A 8 1 1 1 3       Jon Schriver
Van Alstyne HS 3A 24 1 1 1 3       Tim Fulton
Wall HS 3A 6 1 1 1 3 * * Dustin Moses
Walnut Grove MS (Midlothian) 3C 3 1 1 1 3       Andrea Tenant
Warren HS 3A 10 1 1 1 3 * * Russell Hopkins
West Brazos JH 2C 13 1 1 1 3 * * Frederick Meyer
West HS 3A 8 1 1 1 3   *   Mark Dorsey
West Rusk HS 3A 21 1 1 1 3 * * Grady Haffner
West Rusk JH 1C 21 1 1 1 3       Stephanie Haffner
Westwood HS 3A 21 1 1 1 3 * * Shayla Skief
Whitesboro HS 3A 24 1 1   2 * * Charles Gardner
Winnsboro HS 3A 4 1 1 1 3 * * Jim Best
Yoakum HS 3A 12 1 1 1 3       Dr. Jennifer Voges
Yoakum JH 1C 12 1 1 1 3       Waylon Johnson
Zapata HS 4A 14 1 1 1 3       Amado Martinez
Zapata MS 2C 14 1 1 1 3       Roel Saenz

 

Updated 5-22-19

5:10 PM